הסכנות ברטיבות בקיר

הסכנות ברטיבות בקיר

מצד אחד הבית הנו המבצר שלנו והמקום שבו אנו אמורים לחוש הכי מוגנים, אך מצד שני לא מעט תאונות קורות דווקא בבית, ופה מוטב לוודא עד כמה הבית אכן ראוי למגורים, כאשר אין רק מדובר בהתקנה של מעקה בטיחות ליד גרם המדרגות, אלא בין היתר מדובר על הימנעות מקירות רטובים, וזאת כי הם לא רק מהווים מפגע אסתטי, אלא בעיקר מפגע בריאותי – הן עבור מבוגרים והן עבור ילדים.

סכנה לצד הימנעות

ראשית נציין שניתן להימנע מרטיבות, אם באמצעות הקפדה יתרה בשלב הבנייה ואם באמצעות מעורבות של קבלן שיפוצים מקצועי כאשר מתעוררת בעיה. מכאן שעל מנת להימנע מכך, או פשוט על מנת לעצור את הבעיה בראשיתה, יש לבחון בהקדם כל כתם שמעיד על רטיבות – חשוב לבחון מהו מקור הנזילה שמביאים עימם הגשמים הראשונים, חשוב לבחון את איכות הצנרת וכמובן שבשלב הבנייה חשוב להקפיד שהאיטום אכן מקצועי, ופה באה לידי ביטוי המקצועיות והפדנטיות של מפקח הבנייה.

זהירות – עובש!

קירות רטובים מהר מאוד מובילים להיווצרות של עובש, במיוחד אם הקיר מקבל תנאים אופטימליים משלימים, למשל מוסתר ע"י ספה או ארון בגדים, וזאת כי הלחות נשמרת והחיידקים חוגגים. מהו אותו עובש? בית גידול לחיידקים שבעיקר מסוכן למי שמערכת החיסון שלו אינה במיטבה – בעיקר מבוגרים. עובדה זו עשויה להוביל למגוון מחלות – לשלל אלרגיות ומחלות נשימתיות, אך לא רק.

בעיות בריאותיות

  • סינוסיטיס – רטיבות בקיר עשויה להוביל לדלקת במערכת הסינוסים – להוביל לעייפות, לכאבים בשיניים העליונות, לכאבי ראש, ללחץ בפנים, ללחץ באוזניים, לריח רע מהפה וכדומה, משמע מדובר בהרגשה כללית רעה.
  • דלקת עיניים – אנשים רגישים עשויים להתגלות כאלרגיים לאותם נבגים שהרטיבות מייצרת, ועל כן הם יסבלו מדלקות עיניים חוזרות.
  • בעיה נוירולוגית – פחות נפוץ, אך עדיין אפשרי. בעיה נוירולוגית עשויה להתחולל כאשר אנשים נחשפים באופן ממושך לנבגים, וזאת כי לעיתים העובש מפריש חומרים רעילים שפוגעים במערכת העצבית.
  • פגיעה בזיכרון – כאשר העובש מוביל לכאבי ראש תמידיים, הכישורים הקוגניטיביים עשויים היפגע, משמע עשויים לחוש חוסר איפוס: ירידה בזיכרון וקשיי ריכוז.
  • הרס תשתיות – מלבד פגיעה בריאותית, עובש בקירות גם מסוכן לסך המבנה. מדוע? ובכן במצבים קיצוניים הרטיבות עשויה לטפס לתקרה ולאורך זמן היא עשויה לפגוע בעמידות החומר, משמע ייתכן שיתעורר הצורך להוריד את הקיר ולבנות במקומו אחד חדש. המצב פחות חמור? תאלצו "רק" להחליף טיח, או פשוט להוסיף שכבת צבע חדשה.
  • פגיעה ברכוש – עוד נזק משני מיוחס לריהוט שמצוי בקרבה לקיר הרטוב, וזאת כי כל עוד הוא בא במגע עם הרטיבות ועשוי מעץ (או מכל חומר דומה), הוא מהר מאוד עתיד להתעוות ולהיהרס.

בעיה נפוצה ומוכרת

לא רק שהתופעות הנ"ל מוכרות, אלא ארגון הבריאות העולמי קבע שכשלושה מתוך עשרה מבנים סובלים מרטיבות שמובילה למחלות, ועל כן היקף הבעיה קיבל הכרה ואף הגדרה רשמית: "תסמונת המבנה החולה", אם כי לא רק העובש בקירות אחראי להיקף (אם כי בהחלט מחזיק בתפקיד מרכזי), אלא גם מגוון תופעות נוספות, קרי מערכת אוורור לקויה וחשיפה למזהמים.

מעבר לטיפול קוסמטי

הסכנות ברורות, מה עתה? ובכן כיום תחום הבדיקה הרבה יותר מהיר ויעיל, הוא משלב טכנולוגיה חכמה שיכולה לבחון באופן נקי האם קיימת נזילה בצנרת ואף מהו בדיוק מקור הבעיה. בנוסף, טיפול חיצוני שמעלים את העובש אכן חיוני, אך כל עוד לא עורכים בדיקה מקיפה, לא תצליחו להשאיר את הרטיבות מאחור, אלא היא (ותופעות הלוואי) תקפוץ לבקר בהזדמנות הראשונה.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *