מונחים בסיסיים בשיפוץ דירה

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

במהלך שיפוץ דירה, סביר להניח שתשמעו לא מעט מונחים מקצועיים מבעלי המקצוע. בכדי שתוכלו להבין לעומק את משמעות הביטויים הללו, הכנו עבורכם מילון מונחים בסיסי:

קבלן שיפוצים

בעל מקצוע בתחום השיפוץ שרשום ברשם הקבלנים באחד או יותר מבין הסיווגים הבאים: 100 (בנייה), 131 (שיפוצים) ו- 135 (הרחבת מבנים). בדרך כלל קבלן השיפוצים יהיה אחראי על כל עבודות השיפוץ בדירה, ינהל את העבודה מול בעלי המקצוע הנוספים ויתווך ביניהם לבין הלקוח. כמו כן, הוא אחראי לפקח על העבודה ולוודא שהיא מתבצעת בהתאם לציפיות.

שיפוצניק

בעל מקצוע שמעניק שירותי שיפוצים ללקוח, אך אינו רשום ברשם הקבלנים. בדרך כלל מדובר בעבודות שיפוץ נקודתיות ולא בשיפוץ כולל.

כתב כמויות

טבלה הכוללת את כל עבודות השיפוץ בפרויקט מסוים, לרבות מכלול החומרים הנחוצים לעבודות הללו והכמויות להן הקבלן זקוק. עבודות השיפוץ שיופיעו בטבלה, יירשמו באופן מפורט, למשל כמו עבודות איטום, ריצוף, הריסה וכו’. קבלת הצעת מחיר בעבור הפרויקט תלויה בכתב הכמויות, משום שבאמצעות פירוט מכלול העבודות והחומרים הנחוצים, ניתן לאמוד את מחיר העבודה.

חומר שחור

חומרים בהם משתמש הקבלן במהלך עבודות השיפוץ והבנייה, כגון מלט, חול, טיט, צבע, גבס וכו’. כלומר, מדובר בחומרי בנייה שלא ניתן להבחין בהם בתום השיפוץ. רכישת החומר השחור נעשית על ידי הקבלן, והחומרים הללו מצוינים בכתב הכמויות, לכן הם כלולים בהצעת המחיר שניתנת ללקוח.

חומר לבן

חומרים המשמשים את הקבלן לשיפוץ ועיצוב החלל. בשונה מהחומר השחור, מדובר בחומרים בהם ניתן להבחין בתחום השיפוץ, כגון: כלים סניטריים, מרצפות, דלתות, אריחים וכו’. את החומר הלבן רוכש הלקוח.

עבודות גבס

עבודות בנייה שנעשות באמצעות גבס, על כל סוגיו. בין אם מדובר בלוחות גבס לבניית קירות, מחיצות, תקרות וכו’, או לחילופין יציקות גבס עמן ניתן ליצור עיצובים מסוגים שונים כמו קרניז. השימוש בעבודת גבס נפוץ במיוחד, לרבות במהלך שיפוצים בירושלים, זאת בשל העובדה שמדובר בחומר גמיש, נוח לעבודה וזול באופן משמעותי מחומרי בנייה אחרים.

קיר גבס למשל הוא קיר שמורכב ממסילות ולוחות גבס כשבין הלוחות מצוי חומר בידוד. בדרך כלל מדובר בפתרון נהדר לחלוקת חדרים, לייצור מחיצות בחלל ועוד. לרוב, בניית הקירות מתבצעת על הריצוף עצמו.

צמר סלעים

חומר בידוד תעשייתי שמסייע לבודד בין חללים (בידוד תרמי, בידוד אקוסטי ובידוד מחום). בצמר הסלעים ניתן להשתמש לבידוד גגות או לציפוי צינורות אך השימוש השכיח שלו הוא בידוד קירות גבס. את החומר מניחים בין לוחות הגבס, בכדי ליצור קיר גבס מבודד מרעשים.

קיר בלוקים

קיר שנבנה על הבטון עצמו במהלך שיפוץ או בניית המבנה. להבדיל מקיר הגבס, לבניית קיר בלוקים נדרשים שלבים מרובים יותר, לרבות אשפרה (הרטבת הבטון בכדי לחבר אותו באופן המיטבי),  שכבות בטון נוספות לבלוקים, מריחת שכבת הרבצה צמנטית ושכבות טיח.

סיוד

המשמעות המקורית של הביטוי היא שיטה לצביעת קירות כשהצבע המשמש לצביעה מכיל סיד. אולם כיום, צביעת קיר בצבעים לבנים נקראת סיוד.

שפכטל

כלי עשוי מתכת (הידית עשויה פלסטיק או עץ) שמסייע לקלף שכבות צבע מהקיר ועמו ניתן למרוח טיח וחומרים נוספים על קירות החלל, לכן לעיתים כשמבקשים משיפוצניק לבצע שפכטל בדירה, הכוונה היא לטייח וליישר את הקיר.

צביעה דקורטיבית

צביעת קירות במגוון רחב של טכניקות המעניקות לקיר נראות ייחודית למשל אפקטים, צביעה בהתזה, טכניקת ווש ועוד.

ריצוף בטיט

שיטת ריצוף הקרויה גם ריצוף חצי רטוב או ריצוף חצי יבש, כמו כן, במהלך שיפוצים בירושלים, היא אף מוכרת בתור השיטה הירושלמית. מדובר בשיטת ריצוף שכיחה בפרויקטים מסוגים שונים, והיא מכילה שכבה יבשה, לרוב חול או חצץ ושכבה רטובה של טיט ועליה מונחות הרצפות.

ריצוף בהדבקה

שיטת ריצוף שנקראת גם השיטה הרטובה, לפיה נעזרים בדבק ייחודי בכדי לחבר את הרצפות למשטח קשיח באופן המיטבי. ישנם מקרים בהם בעל המקצוע מורח את הדבק הן על המשטח והן על האריחים עצמם. אגב, ניתן ליישם את השיטה גם על ריצוף קיים.

רובה

חומר ייחודי לאיטום מרווחים בין אריחים ואף מסייע להצמידם, ניכר במיוחד בחדרי אמבטיה. במקרי בלאי, ניתן לחדש את הרובה בתהליך פשוט ובכך לייעל את איטום החלל.

איטום אקרילי

שיטת איטום גגות (בדרך כלל גגות בטון) המתבססת על חומרי איטום אקריליים. החומרים הללו מתייבשים מהר וידידותיים סביבה.

יריעות ביטומניות

חומר ייחודי לאיטום (דמוי זפת), המשמש בעיקר לאיטום גגות

מונחים בסיסיים בשיפוץ דירה

שתפו:

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר