לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

10 השלבים לעיצוב מטבח מושלם

תוכן עניינים

אם פעם הסלון נחשב כמרכז הבית, הרי שכיום המטבח תפס את כס המלכות – הוא המקום שאליו זורמים בני הבית והאורחים, הוא המקום שמכתיב את האווירה הכללית והוא המקום שנמצאים בו חלק מהותי מהיום. מכאן שאם גם אתם חושבים על עיצוב מטבח חדש, רצוי להתחשב בעיצוב הכללי של הבית ולחזור להתמקד באזור שבו מבשלים, נפגשים, ובעיקר חיים את היום יום.

שלב 1: חישוב תקציב

כל מי שבונה בית או משפץ מחדש, מגלה בסוף התהליך שסך העלות גבוהה ב10% ממחיר התקרה שהוגדר בהתחלה, אך בכול הנוגע לעלות של עיצוב מטבח, כן ניתן לוודא שלא חורגים מהתקציב הרצוי, פשוט כי מדובר בטריטוריה שכוללת פחות אלמנטים ומצד שני יותר אלמנטים נשלטים. אי לכך מומלץ לגזור מסך עלות הבית את התקציב שמיועד למטבח, וכשאתם עומדים לקבוע את הרף העליון של התקציב, יש לקחת בחשבון שני משתנים: מטבח מעוצב ואיכותי אינו זול ואם מדובר בבית שמתכוונים לגור בו במשך תקופה ארוכה בהחלט שווה להשקיע.

עם זאת, בטריטוריה שבה כל נישה מציעה שלל חלופות, מאוד קל לחרוג מהתקציב, ועל כן חשוב לזכור לאורך כל התהליך מהו הרף העליון. עם זאת, אם לא נחלק את התקציב לקטגוריות (כגון ארונות, מוצרי חשמל, ריצוף, תאורה, פריטי נוי, פינת אוכל וכדומה) יהיה קשה לעמוד בתקציב שהגדרתם, משמע רצוי להבין מראש מהו סדר הגודל של המחירים (בהתאם לגודל המטבח ולאיכות ולחומרי הגלם המועדפים) ולהתחיל להגדיר כמה עומדים להוציא בכול קטגוריה. הוצאתם מעט יותר בקטגוריה מסוימת? תנסו לחסוך בקטגוריה אחרת.

שלב 2: בחירת סגנון העיצוב

בכל מטבח נקודת ההתחלה צריכה להתמקד בסגנון העיצובי, וזאת משתי סיבות מובילות: היכולת לדמיין כיצד עומד להיראות מטבח החלומות, והיכולת לצמצם את קטגוריית נותני השירות, פשוט כי רבים מהנגרים מתמקדים בקטגוריה מסוימת (לצורך הדוגמה בונים רק מטבחים כפריים).

כיצד אם כן בוחרים עיצוב מטבח? ראשית נציין שבין מטבח מודרני למטבח כפרי קיימים לפחות 5 סגנונות עיצוב נוספים, ובו זמנית מדי תקופה צצים טרנדים חדשים. אז איך יודעים במה לבחור? ובכן, רצוי שלא לבחור בטרנד עכשווי רק כי כולם מדברים עליו, וזאת כי ככול הנראה בעוד שנה מהיום ידברו על טרנד אחר לגמרי. אנו מציעים לבחור בסגנון מוגדר, וגם כאן פחות חשוב מה אחרים אוהבים, כי מטבח הוא מקום של יצירה, תשוקה ואהבה, כך שיש להתחבר אליו ממקום אמיתי ואישי.

עם זאת, אם מתחברים ליותר מסגנון אחד, רצוי לבחון איזה סגנון יתאים יותר לעיצוב הכולל של הבית, כי מטבח צריך לעשות את אחד משני הדברים הבאים: לייצר הרמוניה זורמת, או לחלופין לייצר קונטרסטיות מעניינת שעובדת טוב ביחד. מתלבטים? תחזרו להקשיב לתחושת הבטן – לרוב היא מדויקת.

שלב 3: מצאו השראה לעיצוב המטבח, ושאלו שאלות

אם אתם מרגישים שהולכים לאיבוד, יש להתפזר ולאחר מכן להתכנס (להבין מה מבקשים ובמקביל מה צריכים). בשלב ההתפזרות רצוי לבנות אוסף של תמונות השראה, אוסף שמורכב מתמונות ש”דגתם” באינטרנט ובמגוון אפליקציות וספרי עיצוב, ואף רצוי לשלב בכתב מסקנות שצצו תוך כדי תהליך החיפוש.

לאחר שעשיתם זאת, תעצרו לשאול את עצמכם מספר שאלות:

 • את מי המטבח עתיד לשמש (ומהם הגילאים)?
 • האם כמה אנשים נוהגים לבשל בו זמנית?
 • האם קיימים נתונים פיזיים שצרכים להשפיע על המידות/המיקומים השונים?
 • מה נוהגים לעשות במטבח (לבשל/ לאכול/ לשוחח/לארח/ לשחק)?
 • על מה יודעים שלא מוותרים?
 • מהו תרחיש המשתמש במטבח (כולל בישול/ שטיפת כלים/ ניקיון..)?
 • עד כמה מוכנים להשקיע באיכות?
 • האם ישנה נטייה לאי סדר?

שלב 4: בחירת גודל המטבח

לא מעט אנשים מחזיקים בתפיסה המוטעית שמטבח אמור להיות בגודל מסוים, עם וללא קשר לשימוש וגודל המשפחה, ופה אנו באים לומר שאם זוכים לבנות את המטבח מאפס אין לבנות לפי “הסטנדרט המקובל”, אלא לפי שורת צרכים אישיים (היעזרו בסדרת השאלות הנ”ל) – כולל צרכים שמתייחסים ל10 השנים הבאות.

מה עושים את המטבח כבר קיים? יש לזכור שבאמצעות שיתוף פעולה של קבלן שיפוצים ומעצב פנים הכול אפשרי. קירות יכולים להישבר, ניתן לייצר חלוקת טריטוריה מבלי להרים קירות וכדומה. זכרו שהתפקיד של הלקוח זה רק לחלום בגדול ולהבין מה נכון במיוחד עבורו. מה עם כל היתר? רק צריך לפנות לאנשי המקצוע הנכונים. 

שלב 5: תכנון מרחב המטבח

כאשר מתחילים לתכנן מטבח, יש להיאחז ב3 עוגנים:

 1. הכירו את ה”משולש הקדוש”: כיור, מקרר ותנור. משולש זה מייצר את טריטוריית העבודה המרכזית (כולל השטח שבין הכיריים לכיור).
 2. מיקום של חלונות, קירות, עמודים ונתונים קיימים נוספים, כגון נקודות חשמל ומים.
 3. כמות (ואופי) האחסון.

לאחר שמודעים לסך העוגנים (ולהשלכותיהם), יש להתחיל להוסיף נתונים נוספים למשוואה, כגון מיקום וגדלים של מכשירי חשמל (ראשית מקרר ותנור), גובה התקרה, נקודות פחות נגישות (לטובת אחסון מוצרים שאינם מאוד שמישים) וחלוקת השיש לאזורי תפעול (אזור בישול, אזור הכנת קפה, אזור ייבוש כלים וכדומה).

עוד ראוי לציין ששלב עיצוב מטבח רצוי לבצע כמה שיותר מוקדם, כך שנוכל לנצל על הצד הטוב ביותר עבודות אינסטלציה, עבודות חשמל ומגוון עבודות שיפוצים נוספות. כך למשל אם רוצים להציב אי שכולל מדיח, אם רוצים שני כיורים, או אם רוצים לשלב טוחן אשפה ומכונת קפה, הרי שרצוי להיות מודעים לסך הצרכים המשלימים בהקדם, ולו כדי לבחור את סוג השקע הרצוי וכדי להבין כמה נקודות חשמל נחוצות. 

מבחינת מיקומים של מוצרי חשמל, רצוי לאפשר נגישות נוחה למכשירים קטנים, להציע מקום אחסון ייעודי שמונע בלגן חזותי וכמובן להתחשב בגילאי בני המשפחה (לצורך הדוגמה לא מומלץ להציב מכשירים מסוימים בקרבתם של ילדים ולא כדאי לגרום לאנשים מבוגרים להתכופף באופן תכוף).

שלב 6: בחירת תאורת המטבח

לכאורה נתון משני, אך בפועל משתנה שמשפיע באופן מהותי על סך האווירה. תאורה משפיעה רבות על התחושה הכללית, על אופי העיצוב ועל נוחות השימוש. את התאורה ניתן להטמיע כך שהיא לא תהיה גלויה, או שניתן לשחק עמה כמקור עיצובי. היא יכולה להאיר אזורי עבודה, להציע תאורה פנימית בארונות וכמובן להפוך כל ארוחה רגילה לארוחה רומנטית.

שלב 7: בחירת סוג החומרים

בחירת חומרי הגלם משפיעה באופן ישיר על איכות התוצאה, ולצד העובדה שעץ מלא נמצא בראש הרשימה, טוב לדעת שקיימים מתחרים איכותיים שעולים פחות. אי לכך בעת הבחירה יש לחזור למרכיב התקציב ובו זמנית להתחשב במרכיב האנושי. מכאן שאם רק תבררו, תגלו שכיום קיימות שיטות צביעה מבטיחות וחומרי גלם מפתיעים. לצורך הדוגמה צבעי פולימר נחשבים עמידים בפני שריטות (של ילדים ובעלי חיים) ופורמייקה איכותית מציעה שלל דוגמאות מרהיבות. טיפ נוסף? הקפידו לבחור חומר איכותי עבור משטחי העבודה – משטחים שהבלאי שלהם נחשב הכי גבוה.

שלב 8: סוגי האחסון במטבח

אין ספק שגודל, כמות ומיקום הארונות מאוד חשוב, אבל גם יש להתחשב בסוג הארון ולמגוון פתרונות אחסון, כך שחוויית המשתמש תהיה מיטבית. להלן 5 טיפים בנושא:

 1. הארון של עליסה בארץ הפלאות – ארון יכול להציע הרבה ומעבר למדפים. למשל מדף נשלף שהופך לשולחן, מגירות עם חלוקה פנימית, תאי אחסון שנעים על גבי מסילות וכדומה.
 2. נצלו שטחים פנויים בחוכמה. למשל עבור המטאטא התקינו דלת ברווח שבין הקיר למקרר.
 3. שווה לשקול ידיות אינטגרליות שמייצרות מראה יותר נקי ושלם.
 4. תשקלו לשלב על תקרת המטבח או על אחד הקירות מתלים מעוצבים עבור אחסון סירים.
 5. נצלו את המקום העילי שמעל המקרר עבור אחסון מוצרים שיש בהם צורך רק לעיתים רחוקות (כגון כלי פסח או מכשירים ייעודיים).

שלב 9: הפרטים הקטנים

עיצוב מטבח בין היתר מתייחס לתוספות הקטנות שמייצרות הבדל גדול – מייעלות את השימוש ומייפות את סך התוצאה.למשל, סלסלות אסתטיות לטובת חלוקה יותר נכונה. מה עוד? מקמו פס מגנטי עבור תלייה של סכיני חיתוך, התקינו מדף קטן עבור ספרי מתכונים ועציץ תבלינים, ליד הקומקום הכינו עמדה של קפה וסוכר, הבריגו מתלה מעוצב למגבת המטבח וכדומה.

שלב 10: ישיבה במטבח

כפי שציינו עוד בהתחלה, עיצוב מטבח מצריך מחשבה מקדימה עבור כל תרחיש וצורך. לכן נמליץ לבחון האם מבקשים לייצר מקום ישיבה בתוך המטבח – היכן שהכול קורה. אם כן, תשקלו לשלב שולחן מתקפל שיודע לצאת מתוך ארון, לתחום את המטבח עם דלפק ישיבה שיוצא מהקיר, או פשוט להציב סביב צלע אחת של האי כיסאות בר גבוהים.

עשו זאת בעצמכם

עומדים להתחיל לעצב את המטבח הפרטי שלכם? תעברו על 10 השלבים שציינו וצאו לדרך, אך לא לפני שנעניק עצה נוספת. גם אם חושבים לוותר על שירותי מעצב פנים, אל תוותרו על שירותי שיפוץ מטבח, כי מטבח מרשים מורכב ממחשבה מקדימה ומביצוע ברמה גבוהה. מכאן שאם שואפים ליהנות מתוצאה אידאלית שתעניק חוויית משתמש מדהימה, נראות מרשימה ואיכות שתלווה לאורך שנים, הרי שבהחלט רצוי לדעת מתי להעביר את השרביט לבעלי מקצוע מומחים, כאלו שבין היתר יודעים לתרום טיפים יעילים מניסיונם.

שנסכם?

כמו תבשיל קדירה מעורר תיאבון, כך גם תכנון ועיצוב המטבח דורש תהליך ממושך, תהליך שמתחיל מהבטן, עובר לויז’ן כללי, ממשיך לבחירת חומרי הגלם ונגמר במנה מנצחת – מטבח שעונה במדויק על סך המשאלות והצרכים האישיים. תיהנו מהדרך והמון בהצלחה!

עיצוב מטבח מושלם

שתפו:

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר